پرش لینک ها
عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

همانطور که می‌دانید، تاثیری که تبلیغات بر روی فروش محصولات گوناگون دارد، غیرقابل انکار بوده و همه ی ما به قدرت آن برای گسترش کسب وکارها واقف هستیم. در دنیایی که تاثیرگذاری رسانه ها چندین برابر شده و توسط عکس های زیبا با انواع فیلترها و ترفندهای گوناگون احاطه گردیده، نمی‌توان تاثیر عکاسی صنعتی، عکاسی مدلینگ، عکاسی هنری و سایر انواع عکاسی ها را نادیده گرفت. فرقی ندارد که صاحب یک فروشگاه مجازی باشید یا واقعی؛  در هر کسب وکاری که باشید، به عکاسی برای نمایش محصولات و گسترش کسب کار خود نیاز دارید.

تعرفه های موجود برای عکاسی در هر سبکی، بعنوان مثال قیمت عکاسی‌ صنعتی و یا قیمت عکاسی مدلینگ بسته به عوامل مختلفی می‌تواند متغیر باشد. در ادامه ی مطلب به بررسی همه موارد گفته شده می‌پردازیم.

عکاسی صنعتی چیست؟

این نوع ازعکاسی، هنر وسیعی بوده که چندین بخش و تخصص در عکاسی در آن طبقه بندی می‌شود. عکاسی صنعتی در واقع به بخش هایی از عکاسی تجاری اشاره می‌کند تا یک برند، کالا یا خدمات به فروش برسد. شما در حال فعالیت در هر کسب وکاری که باشید، وجود عکس های خوب و با کیفیت که بتواند مشتریان را جذب نموده و کالا یا برند شما را به خوبی به دیگران معرفی کند، برای موفقیت شما امری مهم است. برای اینکه در دنیای حقیقی و یا مجازی محصول و خدمات خود را به دیگران معرفی کنید، باید در ذهن آن ها جلوه های بصری ایجاد نمایید.

عکاسی‌صنعتی تبلیغاتی

این عکاسی به عنوان یکی از خدماتی ترین رشته های موجود در عکاسی، شناخته می‌شود. در این رشته علاوه بر داشتن تکنیک و تسلط بر تمامی مبانی تئوری آن، باید وسایل و تجهیزات لازم برای این کار از قبیل دوربین را داشته باشیم. از فون های رنگی گرفته تا سه پایه و پانتوگراف های بزرگ، و از همه مهم تر، استودیوهای بزرگ با تجهیزات و نورپردازی مطلوب، برای گرفتن عکاسی صنعتی تبلیغاتی مهم است.

تمامی عکس هایی که برای معرفی کردن، تبلیغ و یا فروش کالاها باشند، در دسته ی عکاسی صنعتی تبلیغاتی قرار می‌گیرند. تمامی مواد غذایی‌ها، وسایل زندگی، مبلمان و ماشین چه در حضور انسان چه بدون آن در دسته ی عکس تبلیغاتی قرار می‌گیرد. خط تولید کارخانه‌های صنعتی و فنی، در مراحل و زاویه های گوناگون عکاسی‌صنعتی محسوب می‌شود. این نوع از عکس ها معمولا، دارای سفارش دهنده هستند: صاحبان صنایع، ارگان های دولتی، بخش های اقتصادی و بازرگانی، روابط عمومی‌ها، گرافیست‌ها و طراحان صنعتی- هنری، نیز در زمره ی سفارش دهندگان و خواهان این از عکس ها هستند.

عکاسی‌مدلینگ چیست؟

یکی از جذاب ترین و گسترده ترین شاخه های موجود در عکاسی، عکاسی مدلینگ می‌باشد. یکی از دلایل استقبال مردم از این نوع عکاسی را می‌توان فراگیر شدن آن در شبکه های اجتماعی گوناگون دانست. از همین رو افراد همواره سعی می‌کنند تا عکس های خوبی برای پست های خود و یا عکس های پروفایل ثبت کنند؛ که لازمه ی انجام این کار به شکل مطلوب، داشتن درک درستی از این نوع عکاسی و شرایط آن است.

عکاسی مدلینگ صرفا نه فقط برای گرفتن عکس برای شبکه های اجتماعی، بلکه قدمت آن به زمانی که دوربین های عکاسی در صنعت مد وپوشاک ظاهر شدند، برمی‌گردد. عکاسان زیادی برای ثبت عکاس های مدلینگ فعالیت می‌کنند، که اکثر آن ها به نام بوده  شهرت دارند. چیزی که این عکاسان را از یکدیگر تفکیک کرده و متمایز می‌کند، نوع نگاه و ایده و تفکرات منحصر به فرد آن هاست. در ادامه ی مطلب چند تکنیک مهم درباره ی عکاسی مدلینگ را برای شما شرح می‌دهیم.

 ترفندهای مهم در عکاسی مدلینگ

 • حواسمان کاملا به مدل باشد.
 • ژست ها را به طور صحیح به مدل خود توضیح دهیم.
 • المان های موجود بر روی صحنه باید با یکدیگر هارمونی داشته باشند.
 • تجهیزات تکمیل باشد.
 • لوکیشن موردنظر بررسی شود.
 • کارگردان خوبی باشید.
 • استراحت کافی برای تمام افراد حاضر در صحنه
 • داشتن انگیزه و انرژی بالا
 • در نظر گرفتن شرایط محیطی
 • گرفتن عکس های یهویی
 • پیدا کردن زوایای مناسب
 • نورپردازی صحیح

عکاسی هنری

بعضی از عکاسان هنری، عکاسی در این زمینه را، صرفا برای جمع آوری تصاویر قابل نمایش در گالری ها می‌دانند. اگر چه به ظاهر این تعریف، شفاف و درست است اما، تعریف درست و جامعی نیست. علاوه بر عکاسی هنری، عکس های خبری وجود دارند که همواره در گالری ها به نمایش گذاشته می‌شوند. تنها ویژگی که عکاسان و عکس های هنری را از دیگر شاخه های عکاسی متمایز می‌کند، مفهوم و پیام عکس است. آثار هنری همواره یک روش مطلوب برای بیان احساسات هنرمندان بوده که انتخاب عنصر مناسب و ترکیب بندی ها، به انتقال حس و پیام هنرمند کمک شایانی می‌کند.

بدین صورت می‌توان از عکاسی هنری برای تاثیرگذاشتن بر روی مخاطبین و حتی در بعضی موارد تغییر در نگرش و رفتارهای او استفاده کرد. عکاسان معروف در این زمینه، زمان زیادی را صرف ترکیب بندی ها و برنامه ریزی در عکس ها می‌کنند. این عکاسی مانند سایر عکاسی ها، نظیر عکس های خبری نیست؛ ترکیب بندی و انتخاب عناصر در این عکس ها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 مراحل عکاسی هنری به چه شکل است؟

برای گرفتن عکس های هنری و همچنین رسیدن به سبک زیبایی شناسی لازم است به نکات زیر همواره توجه کنیم.

 • دیدگاه هنرمند

قبل از خلق کردن آثارهنری، هنرمند باید به چشم‌ اندازی کلی از ظاهر کار برسد.

 • ایده ها

مهم‌ ترین بخش در عکاسی هنری، ایده ها پیام و احساسی است که در پس آن قرار گرفته است. ایده در واقع همان مفهومی است که هنرمند ازطریق آثار خود به دیگران انتقال می‌دهد.

 • تکنیک

اثری که پدید می‌آورید، ایده‌های شما را نشان می‌دهد؛ به این صورت که وقتی آثار خود را کنار یکدیگر قرار می‌دهید شبیه به همدیگر هستند. برای رسیدن به این تکنیک ها هنرمندان از یک رسانه و تکنیک یکسان استفاده می‌کنند.

 • قالب کلی کارها

در انتهای کار، این قالب کار شما است که ایده‌ها، سوژه‌ها و تکنیک‌ها را نمایش می‌دهد. اگر تصاویر  را در گالری به‌ نمایش بگذارید، یکپارچگی خاصی در آن‌ها مشاهده می‌شود.

 • بیانیه‌ی هنرمند

برای اینکه آثار هنری را به‌ نمایش بگذارید، نیاز به یک بیانیه دارید. بیانیه توصیف مختصری از موضوع کار و علت خلق آثار است.

قیمت عکاسی صنعتی

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی شاخه‌ای از عکاسی حرفه ‌ای و عکاسی های تجاری هستند که در آن‌ها از کالاها، تولیدات و خدمات اشخاص عکاسی می‌‌شود. عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی بسیار گوناگون هستند. با پیشرفت تکنولوژی و فضای مجازی و اینترنت، این نوع از عکاسی اهمیت ویژه ای پیدا می‌کند. از این رو قیمت عکاسی تبلیغاتی روز به روز دچار تغییر می‌شود. در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

 1. مدت زمان عکاسی عاملی موثر بر قیمت این نوع عکاسی

 2. تعداد فریم‌ ها در عکاسی

 3. تاثیر تجهیزات عکاسی بر روی قیمت آن

 4. چیدمان و فضاسازی ها

 5. میزان تجربه کاری عکاس

عوامل موثر بر قیمت عکاسی مدلینگ

برای تعیین هزینه ی عکاسی‌مدلینگ، یکی از عوامل مهم مدت زمان عکاسی می‌باشد. تعرفه عکاسی در این شاخه، بسته به نوع پروژه ها، به صورت روزانه و یا ساعتی مشخص می‌گردد. عامل بعدی در قیمت گذاری، محلی است که عکاسی در آن انجام می‌شود. عکاسی در فضای باز نسبت به فضاهای بسته، قیمت بیشتری دارد. زمان انجام عکاسی از دیگر عوامل مهم است. عکاسی در هنگام طلوع خورشید و یا شب، نسبت به سایر اوقات روز از هزینه بیشتری برخوردار است. عکاسی در شهر یا کشوری دیگر، همچنین هزینه ی ایاب و ذهاب و وعده های غذایی بر روی قیمت عکاسی مدلینگ تاثیرگذار است.

کلام پایانی

با توجه به مطالب گفته شده، عکاسی‌صنعتی یکی از پرطرفدارترین شاخه‌های موجود در عکاسی می‌باشد که علاوه بر جذابیتی که در این کار وجود دارد، از درامد خوبی نیز برخوردار است. در این نوع از عکاسی بر خلاف شاخه های دیگر عکاسی، نظیر عکاسی هنری و عکاسی مدلینگ و…، شما از محصولات مختلف برای معرفی آن به اشخاص، تصاویر با کیفیت و جذاب تهیه می‌کنید. شما بدون دانش و دانستن تکنیک های هر شاخه از عکاسی، قادر به انجام آن به صورت صحیح نیستید. تعرفه وقیمت عکاسی صنعتی وهمچنین قیمت عکاسی مدلینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد که در مطالب بالا به آن اشاره داشته ایم. سپاس که با ما همراه بودید.