پرش لینک ها
چاپ سیلک

چاپ سیلک

چاپ سیلک یکی از مهم ترین و پر طرفدار ترین روش در صنعت چاپ می باشد که برای تولید محصولات با کیفیت بالا و قابلیت چاپ بر روی سطوح گوناگون بکار می رود. این روش چاپ با بکار گیری از یک قالب سیلکی و جوهر مناسب، روی سطح مورد نظر اجرا می‌شود و به علت توجه و کیفیت زیاد آن، در صنایع مختلفی از جمله صنایع چاپ، هدایای تبلیغاتی، لوازم خانگی و لوازم شخصی و شاپینگ بگ ها استفاده می‌شود. این روش چاپ به ویژه در تولید لوازم تبلیغاتی، لوازم خانگی و لوازم شخصی بکار می رود.

در این روش چاپ، در درجه اول یک قالب سیلکی با استفاده از یک فرایند خاص تولید می‌شود .سپس جوهر مناسب با بکار گیری از یک ابزار چاپ روی سطح مورد نظر اجرا می‌شود. در پایان، سطح چاپ شده با استفاده از یک فرایند خاص خشک می‌شود.

روش های چاپ سیلک

روش های گوناگونی برای چاپ سیلک وجود دارد ولی پایه و اساس تمامی آنها یک روش  می باشد. روش چاپی که در ادامه به آن می پردازیم از یک امولسیون از چسب واکنش دهنده در مقابل یک نور مخصوص استفاده می شود. این یکی از پر طرفدار ترین روش ها در چاپ تجاری می باشد زیرا می توان از این روش برای ساخت شابلون های پیچیده و با جزیات بکار گرفت.

مرحله 1

برای آغاز کار اول طرح مد نظر را بر روی کاغذ کالک پرینت نمایید.

مرحله ۲

یک شابلون برگزینید. شابلون چهارچوبی فلزی یا چوبی می باشد که روی آن یک توری نصب شده است.

مرحله 3

ماده حساس به نور را که با یک لاک خاصی مخلوط شده است روی توری کشیده و سپس اجازه می دهیم تا خشک شود.

مرحله ۳

بعد از خشک شدن توری را بر روی سطحی می گذاریم و کاغد کالک که طرح ما بر روی آن چاپ شده است را بر روی آن گذاشته و از بالا به آن نور می تابانیم. بخش هایی از کاغذ کالک که بر روی آن رنگ قرار دارد نور را از خود عبور نمی دهد. بنابراین نور فقط به بخش هایی از شابلون بر خورد می کند که در طرح ما سفید است. ماده حساس به نور پس از برخورد نور سخت می شود.

مرحله ۴

پس از آن که صفحع مدت زمانی در معرض نور گذاشته شد بخش هایی که توسط طرح پوشیده نشده به مناطق سفت تبدیل می شود کلیه بخش های سفت نشده با دقت شسته می شود و از روی توری پاک می شوند. بنابراین مجدد منافذ توری در بخش هایی که نور به آن برخورد نکرده بود باز می شوند تا جوهر بتواند عبور کند. اثری مشخص از طرح بر روی صفحه برای عبور جوهر باقی می ماند. سپس صفحه خشک شده و آماده استفاده است.

مرحله 5

سپس الگو روی پرس گذاشته می‌شود پارچه یا لباس مد نظر را برای چاپ به صورت صاف روی صفحه زیر الگو قرار می دهیم پرس های مختلفی وجود دارد از جمله دستی و اتوماتیک و نیمه اتوماتیک، ولی بیشتر پرس های مدرن تجاری از دستگاه تمام اتوماتیک چرخشی استفاده می کنند، زیرا اجازه می دهد که چندین صفحه همزمان کار کنند. برای  چاپ های چند رنگ می‌توان از این پرس ها استفاده نمود.

مرحله 6

محصول پایانی از یک خشک کن می گذرد و جوهر پخته می شود. جوهر را صاف و یکنواخت می کنند. برای به تهیه یک چاپ تمیز و واضح، به ابزار مناسب برای کار احتیاج است.

مزایای چاپ سیلک

چاپ سیلک مزیت های بسیاری نسبت به سایر روش‌ های چاپ دارد. از جمله اصلی ترین اين مزیت ها می توان به سادگی چاپ سیلک اسكرين نسبت به دیگر روش‌های موجود اشاره نمود. بنابراین سادگی چاپ سیلک نسبت به دیگر روش‌ های چاپ و قيمت اين نوع چاپ ارزان‌ تر و مقرون به صرفه‌ تر از ساير روش‌ ها است. همان گونه كه قبلا به آن اشاره کردیم امكان چاپ سیلک اسكرين بر روی مواد زیادی وجود دارد و کارایی بسیاری در توليد و طراحی بر روی انواع متريال‌ ها و پارچه‌ های موجود در بازار را دارد و بر روی شاپینگ بگ ها و هدایای تبلیغاتی هم قابل اجرا می باشد.

از جمله مواردی كه چاپ سیلک اسكرين بر روی آن‌ ها قابل اجرا است، می توان به انواع پارچه و گونی و لباس، نايلكس، چرم به خصوص چرم‌ هايی كه در صنعت توليد كيف و كفش کارایی دارند، تابلو های هنری و تزئيني، كاغذ و مقوا، هدايای تبليغاتی از جمله ساعت، خودكار، تقويم روميزی و شاپینگ بگ ها و … اشاره نمود. از سایر مزایای اين نوع چاپ، بادوام بودن طرحی است كه بر روی متريال مد نظر از جمله پارچه چاپ می شود.

هزینه چاپ سیلک به چه صورت است؟

به دلیل کارایی زیاد این نوع چاپ ها عملاً نمی‌توانیم قیمت‌ های دقیقی را برای هزینه چاپ سیلک تعیین کنیم. قیمت چاپ سیلک به عوامل بسیاری از جمله جنس صفحه‌ ای که در چاپ مورد استفاده قرار می گیرد، دقت و کیفیت کار، نوع توری بکار رفته، دستی یا اتوماتیک بودن چاپ، نوع، جنس و حجم رنگ‌ های استفاده شده در چاپ و… بستگی دارد.

با توجه به این نکات که شما به چه کیفیتی از چاپ احتیاج دارید، می‌توانید از مدل‌ های گوناگون آن استفاده کنید. هر یک از این نمونه‌ های متفاوت هزینه‌ هایی را در پی خواهد داشت. نسبت به کاری که می خواهید مثلا بر روی پارچه، شاپینگ بگ ها، بر روی جعبه، هدایای تبلیغاتی و … قیمت ها تفاوت دارد.

کیفیت چاپ سیلک

با وجود اینکه در این نوع چاپ، رنگ ها به طور مستقیم به نمونه کار پاشیده می‌شوند، نمونه کار پایانی بسیار با کیفیت است و از رنگ‌ های کاملاً شفافی برخوردار می باشد. همین امر موجب شده که بیشتر صنایع کوچک و بزرگ این نوع از چاپ را ترجیح دهند. به ویژه در صنایع بزرگی مثل تولید مواد غذایی، محصولات آرایشی بهداشتی و خودروسازی و هدایای تبلیغاتی و شاپینگ بگ ها از این نوع چاپ سیلک استفاده می کنند.

کلام پایانی

چاپ سیلک یک روش پر طرفدار است و در صنايع گوناگون از آن استفاده می کنند. چاپ سیلک یک راه اثر گذار در خلق آثار حرفه‌ ای و هنری نيز به حساب می آید كه اگر به روش درست و توسط افراد متخصص صورت گیرد، بسيار كاربردی و مفيد خواهد بود.