تلفن

02166561301 – 02166561280

7 روش پیشنهادی برای چاپ فوری

اگر تاریخچه چاپ را مرور کنیم، این صنعت از گذشته تا به امروز با تحولات بزرگی روبرو شده و تغییرات اساس در آن شکل گرفته است. روش های مختلفی برای چاپ ابداع شده اند که هر کدام ویژگی های خاص خود را داشته و برای استفاده در موارد مختلف، مناسب می باشند. از میان این روش ها، روشی که برای افرادی که عجله دارند تا کار چاپ سررسید، تقویم، چاپ بر روی جعبه و … را انجام دهند، چاپ دیجیتال است. چاپ دیجیتال را که می توان چاپ فوری دانست با نام الکتروفتوگرافی نیز شناخته می شود، در کمترین زمان ممکن انجام شده و امکان چاپ با تیراژ بالا و در مدت زمان کم با استفاده از آن فراهم می شود.

چنانچه شما نیز به دلیل محدودیت در زمان، نیازمند چاپ فوری هستید با ما در این مطلب همراه باشید. با همراهی ما در این مقاله با مزیت های استفاده از این روش، انواع چاپ دیجیتال و هزینه های این چاپ آشنا خواهید شد. به این ترتیب می توانید در صورت نیاز به چاپ در مدت زمان کم، از این روش استفاده نمایید.

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال یا الکتروفتوگرافی از مدرن ترین روش های چاپ به شمار می رود. این روش دارای کیفیت بالایی بوده و با ویژگی هایی که دارد گزینه مناسبی برای چاپ فوری بر روی مقوا، کارتن و یا چاپ انواع بروشور و … به شمار می رود.

با استفاده از این روش چاپ، کاربران دیگر در مورد کیفیت و امکانات با محدودیت روبرو نبوده و می توانند نتیجه کار را مطابق آنچه در تصور دارند مشاهده کنند. در مورد این روش چاپ باید به این نکته اشاره نمود که چاپخانه ها معمولاً از این روش برای چاپ در تیراژ کم تا متوسط استفاده می کنند؛ اما به دلیل سرعت بالای کار، امکان چاپ در تیراژ بالا در مدت زمان کم نیز وجود خواهد داشت.

مزیت های استفاده از روش چاپ دیجیتال

چنانچه در مورد چاپ فوری تحقیق و تفحص کنید متوجه خواهید شد که این روش از محبوبیت بالایی در میان کاربران برخوردار است. در این روش به دلیل بالا بودن کیفیت کار دستگاه ها، کیفیت چاپ در مقایسه با روش های دیگر، در سطح بالایی قرار دارد؛ اما علاوه بر این موضوع، استفاده از این روش دارای یک سری مزیت های دیگر نیز می باشد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سهولت در استفاده از دستگاه های چاپ دیجیتال: به منظور استفاده از دستگاه های چاپ در روش هایی مانند چاپ افست، باید از اپراتورهای ماهر استفاده شود. این در حالی است که کار با دستگاه های چاپ دیجیتال بسیار ساده است و نیاز به تخصص ندارد. از این رو نیازی به استخدام نیروی کار اضافی نمی باشد.
  • امکان اعمال تغییرات: در روش های دیگر چاپ، امکان اعمال تغییرات وجود نداشت. این در حالی است که با استفاده از این روش می توان هر گونه تغییری در متن، طرح، رنگ و یا شکل مورد نظر برای چاپ را به راحتی اعمال کرد.
  • سرعت بالای چاپ: همانگونه که در بخش های قبل نیز به این موضوع اشاره شد، چاپ دیجیتال به عنوان چاپ فوری شناخته می شود. به همین سبب نیز در صورتی که با محدودیت رد زمان چاپ روبرو هستید می توانید از این روش استفاده کنید.
  • مناسب بودن هزینه چاپ: اگر تعرفه های چاپ دیجیتال را با چاپ افست و … مقایسه نمایید قطعاً متوجه خواهید شد که قیمت این روش بسیار بالاتر از روش های دیگر می باشد، اما آنچه سبب می شود تا ادعا کنیم که هزینه های استفاده از این روش، مقرون به صرفه است، ثابت بودن هزینه های چاپ برای هر صفحه در تیراژهای مختلف است. به این ترتیب بر خلاف روش های دیگر، با افزایش تیراژ چاپ، قیمت ها افزایش پیدا نمی کند.
  • امکان استفاده از متریال مختلف برای چاپ: در این روش چاپ می توان از سطوحی چون کاغذهای عکاسی، بوم، شیشه، سنگ، کنواس، فوم برد و پارچه استفاده کرد؛ بنابراین در هر حالت می توانید چاپ طرح مورد نظر را با کیفیت بالا و در اسرع وقت انجام دهید.

چاپ دیجیتال برای چه مواردی کاربرد دارد؟

شاید با خود بپرسید که استفاده از چاپ دیجیتال به عنوان سریع ترین روش برای چاپ در چه مورادی می تواند کارآمد باشد. در پاسخ به این سؤال رایج باید گفت از این روش هم در تیراژهای بالا و هم در تیراژهای کم استفاده می شود.

از آنجایی که در این روش به پلیت نیازی نبوده و امکان دریافت طرح مورد نظر به صورت مستقیم از رایانه وجود دارد، چاپ طرح ها به سرعت انجام خواهد شد. از این رو در چاپ با تیراژ بالا، مشکلی به وجود نمی آید.

البته در صورتی که نیاز به چاپ شخصی یا چاپ در تیراژ کم دارید نیز می توانید از این روش استفاده کنید. به عنوان مثال اگر برای چاپ کارت پرسنلی به دنبال چاپ فوری هستید، چاپ دیجیتال می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال معمولاً با استفاده از تکنولوژی های مختلف انجام می شود. به همین خاطر نیز می توان آن را به انواع زیر دسته بندی نمود:

چاپ به روش نوری

چاپ به روش نوری را می توان جزو مهمترین و کارآمدترین روش های چاپ دیجیتال دانست. در این روش، تصاویر با استفاده از نور بر روی کاغذهای عکاسی که به نور حساس هستند ایجاد می شوند. سپس این طرح های ایجاد شده بر روی کاغذ، تثبیت می شوند.

در گذشته به دلیل دو مرحله ای بودن این روش چاپ، مدت زمان لازم برای اجرای آن زیاد بود؛ اما امروزه با به بازار آمدن دستگاه های اتوماتیک، روند این کار به شدت افزایش یافته است. در ضمن لازم به ذکر است که کیفیت طرح های چاپ شده با این روش، بسیار بالا می باشد.

چاپ به روش جوهر افشان

در این روش، داده های ارائه شده برای چاپ با استفاده از مرکب و به صورت مستقیم بر روی سطح مورد نظر انتقال پیدا می کنند. به این ترتیب که مرکب مایع با استفاده از هد بر روی کاغذ نقش می بندد.

از ویژگی های این نوع از چاپ دیجیتال می توان به کیفیت بالای چاپ، رواج زیاد آن و سرعت بالای این روش اشاره کرد. به همین جهت می توان از آن به عنوان اصیل ترین و چاپ فوری نام برد.

چاپ با سیستم الکتروفوتوگرافی

در این سیستم می توان از روش هایی چون مرکب مایع که با نام دیجیتال مرکبی شناخته می شود و تونر که از آن نیز به عنوان روش چاپ دیجیتال تونری یاد می شود، استفاده نمود. در روش مرکبی از فناوری پیچیده ای ساتفاده می شود که همین امر استفاده از آن را با محدودیت روبرو کرده است؛ اما در روش تونری می توان تونر یا همان مرکب جامد را با استفاده از شعاع لیرزی، باردار نمود. این تونرهای باردار با ذوب شدن موجب ایجاد طرح مورد نظر بر روی سطح کار خواهند شد.

چاپ لیزری

یکی از روش های چاپ دیجیتال که معمولاً به دلیل ویژگی هایی که دارد از آن بیشتر در صنایع استفاده می شود، چاپ لیزری است. در این روش، از اشعه لیزر استفاده شده و با حرارت دادن و سوزاندن می توان طرح مورد نظر را بر روی سطح، ایجاد کرد.

چاپ به روش حرارتی

همانگونه که از نام این روش برمی آید، در این روش از حرارت دادن استفاده می شود. به این صورت که با استفاده از واکنش های شیمیایی، تصویر و رنگ های آن بر روی کاغذهای حساس به حرارت ایجاد می شوند. لازم به ذکر است که به دلیل امکان استفاده از آن تنها برای چاپ تصاویر تک رنگ، امروزه از این روش استفاده نمی شود.

چاپ به روش تصعید رنگ

یکی از متدهای دیگر چاپ فوری، چاپ به روش تصعید رنگ است. برای اجرای این روش باید ابتدا رنگ ها بر روی سلفون قرار گیرند. سپس این رنگ ها با استفاده از واکنش های شیمیایی، بخار شده و با قرار گرفتن بخار بر روی سطح، شکل و رنگ های مورد نظر بر روی این سطوح شکل می گیرند.

این روش باعث چاپ تصاویری با کیفیت بالا می شود. در ضمن از هزینه مناسبی نیز برخوردار است؛ اما به دلیل بالا بودن قیمت متریال مورد استفاده در این روش، محدودیت هایی در استفاده از آنها به وجود امده است.

هزینه چاپ فوری

معمولاً هزینه های چاپ فوری با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می شود. از جمله این پارامترها می توان به ابعاد سطح چاپ، تعداد رنگ های به کار رفته در شکل مورد نظر، کیفیت چاپ، روش مورد استفاده برای چاپ، جنس متریال سطح مورد نظر، مدت زمان لازم برای چاپ و اعتبار چاپخانه اشاره کرد.

به این نکته توجه کنید که فدا کردن کیفیت چاپ به دلیل بالا بودن هزینه چاپ، تصمیمی درست نیست. با این که ممکن است هزینه چاپ، بالا باشد؛ اما به این امر دقت کنید که کیفیت تصاویر چاپ شده و تحویل به موقع سفارش، می تواند عاملی برای توجیه این قیمت ها باشند.

کلام آخر

اگر به عنوان فردی که با محدودیت در مدت زمان در چاپ محصولات مورد نظر خود مواجه است، به دنبال پیدا کردن چاپ فوری هستید، باید یادآور شویم که می توانید از روش چاپ دیجیتال استفاده نمایید. برای اجرای این روش با کیفیت بالا می توانید به کانون تبلیغات نقش باران مراجعه کنید. این مرکز دارای کادری متخصص است و از بهترین روش ها برای چاپ انواع تصاویر و اشکال استفاده می کند. با مراجعه به این مجموعه می توانید چاپ انواع سررسید و تقویم، تولید تیزرها، طراحی گرافیک و … را در کمترین زمان ممکن انجام دهید. توجه داشته باشید که سرعت بالا باعث کاهش کیفیت چاپ در این مرکز نخواهد شد. ارائه مشاوره به متقاضیان، چاپ با کیفیت بالا و هزینه های کم و چاپ در سریع ترین زمان از خدمات این کانون تبلیغاتی به شمار می آیند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید