تلفن

02166561301 – 02166561280

هدف اصلی از طراحی و چاپ ست اداری چیست؟

یکی از اصلی‌ترین خصوصیات شرکت‌های موفق، داشتن ست‌های اداری جذاب است. هنگام طراحی و چاپ ست اداری باید توجه دقیقی به کلیه پارامترهای مورد نظرتان داشته باشید. چرا که هویت شرکتتان را نشان خواهد داد. به همین جهت یک ست اداری مناسب دارای اصولی هست که به آن اصول طراحی‌های ست اداری می‌گویند. این اصول شامل مجموعه کاملی از نکاتی است که در خصوص طراحی و چاپ ست اداری ارائه داده می‌شود. رعایت درست این نکات مهم می‌تواند تأثیر بسزایی روی افزایش رونق کسب و کار و فروش شرکتتان بگذارد.

ما در این مقاله به توضیح اصول طراحی ست اداری و هدف اصلی از چاپ آن‌ها می‌پردازیم.

منظور از طراحی و چاپ ست‌های اداری

ست‌های اداری به طور کلی به دو گروه ست‌های اوراق اداری و ست‌های ابزار اداری تقسیم می‌شوند. اصولاً به اوراقی که در سازمان‌ها و شرکت‌ها برای امور اداری آن سازمان یا شرکت استفاده می‌شوند، ست اداری گفته می‌شود. ست‌های اداری نشانه ماهیت و سطح سازمان و نوع فعالیتشان می‌باشد. ست اداری شامل مواردی مانند کارت ویزیت، سربرگ، کاغذ یادداشت، کارت پرسنلی، پاکت نامه و برچسب اموال است. به همین ترتیب ست ابزار اداری شامل مواردی همچون خودکار، روان‌نویس و تمامی ابزار مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های شرکت می‌باشد.

موارد دیگری مثل فلش کارت، پاکت سی‌دی و کارت‌های اعتباری هم می‌توانند از مواردی باشند که شامل طراحی و چاپ ست اداری می‌شوند. برای طراحی و چاپ ست اداری باید جنس کاغذ، گرماژ کاغذ، تعداد رنگ‌ها و فرم‌های عمومی و اختصاصی ست را در نظر گرفت. لازم به ذکر است هزینه چاپ این ست‌ها با توجه به هر یک از فاکتورهای گفته شده متغیر است.

ست اداری شامل چه مواردی است؟

تا اینجای مقاله با ست‌های اداری و انواع مختلف آن آشنا شدید. اکنون باید به بررسی اصولی بپردازیم که باید در حین طراحی رعایت شوند. به طور کلی این اصول می‌توانند هم برای مدیران و هم برای طراحان مفید واقع شوند. برای مدیران به این جهت که کاری با کیفیت و مطابق با نیازی که داشتند تحویل بگیرند و برای طراحان به این جهت که کیفیت کارشان را بالا ببرند. در اینجا به مهم‌ترین اصول برای طراحی ست‌های اداری می‌پردازیم. شما می‌توانید برخی از این موارد را با توجه به نیاز شرکتتان حذف یا جایگزین مورد دیگری کنید. ولی در هر صورت حذف هر یک از این موارد با توجه به نقشی ضروری که دارد، می‌تواند موجب ناقص شدن ست اداری‌تان شوند.

طراحی سربرگ (تبلیغات غیرمستقیم)

سربرگ از موارد  بسیار مهم برای انجام تبلیغات غیرمستقیم کسب و کار است. در طراحی این سربرگ‌ها اگر از اصول طراحی و چاپ ست اداری پیروی شود، تأثیر بالایی در شکل دادن ارتباطات منظم درون‌سازمانی و برون‌سازمانی دارد. این طراحی سربرگ‌ها در دو مدل A4 و A5 صورت می‌گیرد و هویت شرکت یا سازمان را به مخاطب انتقال می‌دهد. طرحی که جذاب باشد، باعث ایجاد حس اعتماد به مشتری و نشانه کیفیت کسب و کار و محصول است.

در طراحی سربرگ استفاده از فونت اهمیت زیادی دارد. چرا که اگر از فونتی که در تبلیغاتتان از آن استفاده کردید، در طراحی سربرگ هم استفاده کنید، حس هماهنگی بیشتری را به مشتری القا می‌کند.

 در سربرگ باید همه موارد حدود یک تا یک و نیم سانت از لبه کاغذ فاصله داشته باشند و سایر مواردی چون شماره تلفن، تاریخ‌نامه، فکس، ایمیل، پیوست و لوگوی شرکت یا سازمان در طراحی آن درج می‌شوند. مناسب‌تر است که لوگو در جایی قرار بگیرد که بهتر در معرض دید باشد.

برگه یادداشت

برگه یادداشت از موارد اختیاری برای سفارش طراحی و چاپ ست اداری می‌باشد. همان‌طور که از اسم این برگه‌ها مشخص است، بیشتر برای مواردی همچون مکاتبات غیررسمی و یادداشت کردن اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از شرکت‌ها برگه‌های یادداشت را عامل تأثیرگذاری نمی‌دانند، ولی با توجه به اینکه هزینه چاپ آن‌ها کم است و مورد استفاده کمی هم دارند، می‌توانند تأثیر مفیدی در وجهه سازمانتان داشته باشند.

طراحی کارت ویزیت ( تبلیغات غیرمستقیم)

بهتر است بدانید که یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین موارد ست اداری که در روند تبلیغات غیرمستقیم اهمیت شایانی دارد، طراحی و چاپ کارت ویزیت است. به همین جهت باید توجه ویژه‌ای به طراحی کارت ویزیت کرد. چرا که از آن به عنوان ابزاری برای تبلیغ و ارتباط با مخاطب می‌توان بهره برد. به این ترتیب برای اینکه کارت ویزیت وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد و نظر مشتری را جذب کند، باید در طراحی‌اش از اصول طراحی و چاپ ست اداری به طور کامل استفاده کرد.

کارت ویزیت یکی از اصلی‌ترین راه‌های ارتباطی بین شما و مشتریان است. معمولاً اطلاعات اصلی و مهم شرکت مانند آدرس، شماره‌های تلفن، ایمیل و سایر موارد ارتباطی مهم دیگر روی کارت ویزیت درج می‌شود. لازم به ذکر است ابعاد کارت ویزیت‌ها معمولاً ۵×۹ سانتی‌متر است و بسته به سلیقه مشتری به صورت عمودی و افقی به چاپ می‌رسد.

اصولاً جنس این کارت‌ها مقوایی است که برای ایجاد کردن ظاهری جذاب روی آن‌ها گلاسه می‌کشند. هر چند که رعایت مواردی همچون رنگ‌بندی مناسب، انتخاب کادری اصولی و موارد مهم در طراحی نیز تأثیر به سزایی در جذابیت ظاهر کارت ویزیت دارد. یادتان باشد هیچ وقت روی کارت ویزیت را شلوغ و پر از نوشته نکنید. زیرا به هیچ عنوان توجه مشتری را جلب نکرده، بلکه باعث سردرگمی او می‌شود.

کارت ویزیت باید دارای نام سازمان یا شرکت بوده و با سایر موارد ست اداری هماهنگی داشته باشد. شما می‌توانید در موقعیت‌هایی مانند نمایشگاه‌ها و یا حاشیه جلسات، این کرات‌ها را به دست مخاطبینتان برسانید. به این ترتیب می‌توانید در مدت زمانی کوتاه مشتریان خود را پیدا کنید.

طراحی پاکت نامه ( تبلیغات غیرمستقیم)

پاکت نامه یکی از اقلام ست اداری است که اندازه‌های متفاوتی دارد و به جهت قرار دادن متن قرارداد یا نامه‌های اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاکت‌های نامه و سربرگ‌ها به مخاطبین داده می‌شود و به این ترتیب در خارج از شرکت یا سازمان نیز این پاکت‌ها می‌توانند به معرفی شرکت به افراد خارج از مجموعه بپردازند. به همین جهت طراحی پاکت‌های نامه باید با اصول و قوانین طراحی و چاپ ست اداری مطابقت داشته باشد. به این ترتیب می‌تواند پیام‌سازمانی خود را به درستی به مخاطبین القا کند و به صورت غیرمستقیم موجب تبلیغ محصول به مشتریان خواهد شد. با توجه به اینکه پاکت‌های نامه برای مخاطبین مهم و مشتریان خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند، پس هزینه کردن برای طراحی و چاپ این ست اداری، می‌تواند مفید واقع شود.

فولدر اداری

مراقبت و نگهداری اسناد اداری همیشه یکی از مهم‌ترین مواردی است که مدیران سازمان‌ها به آن تأکید دارند. هر چند امروزه با پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی رخ داده است، بسیاری از اسناد به صورت دیجیتالی نگهداری و ذخیره می‌شوند، ولی باز هم نگهداری مکتوب اسناد اهمیت بالای خودش را از دست نداده است. از اصلی‌ترین اصول طراحی و چاپ ست اداری برای فولدرها، رنگ آن‌ها است که باید با سربرگ‌ها تناسب داشته باشد. به این ترتیب تمامی اوراق و تجهیزات اداری با فولدر اداری همخوانی خواهند داشت.

اهداف اصلی استفاده از ست اداری

ست اداری در واقع نقش ویژه‌ای در بازاریابی کسب و کار شما دارد. به این ترتیب شما می‌توانید مخاطبتان را به هر روشی که شده با خدمات و محصولاتتان آشنا کنید و به این ترتیب اعتبار کسب کنید و میزان فروش را بالا ببرید. گذشته از این موارد، مزایای دیگری نیز در استفاده از طراحی و چاپ ست اداری وجود دارد که در ادامه به صورت تیتروار به آن‌ها می‌پردازیم:

 • موجب حفظ شدن نام تجاری شرکت شما می‌شود.
 • نشانه‌ای از اهمیت دادن بالای شما به سازمان یا شرکتتان است.
 • کسب و کارتان را حرفه‌ای جلوه می‌دهد.
 • اطمینان حاصل می‌کنید که مشتریان خاص اطلاعات شما را دارند.
 • برای شرکت شما اعتبار زیادی را می‌سازد.
 • ارتباط و پیام شما را با مشتری مجزا خواهد کرد.
 • برای افزایش یافتن هویت و اعتبار سازمانی و تجاری بسیار مفید است.
 • موجب برقرار کردن ارتباط و دسترسی آسان می‌شود.
 • امنیت اسناد یک سازمان را افزایش می‌دهد.
 • اعتماد و اطمینان در مخاطبین و مشتریان ایجاد می‌کند.
 • تمامی مکاتبات در چرخه اداری ثبت می‌شود.
 • موقعیت تجاری و کاری مستقیماً معرفی می‌شود.
 • نظمی ویژه در سازمان را نشان می‌دهد.

رعایت اصول طراحی و چاپ ست اداری عاملی مؤثر در تبلیغات غیرمستقیم

اصولاً طراحی و چاپ ست اداری متناسب با هر کسب و کاری انجام می‌گیرد. همان‌طور که گفتیم، هر کدام از اقلام اداری می‌توانند وسیله‌ای برای ارتباط بین کسب و کار و مشتریان باشد. به طور کلی هدفی که از این طراحی و چاپ ست‌های اداری در شرکت‌ها وجود دارد، ایجاد یک ارتباط با بیرون کسب و کار است. به این ترتیب اگر ست‌های اداری به صورت اصولی طراحی و چاپ شده باشند، می‌توانند به صورتی غیرمستقیم کار بازاریابی را برای یک شرکت یا سازمان انجام دهند که این تأثیر بسیار مثبتی بر روی آن سازمان خواهد داشت.

کلام آخر

به طور کلی هدف از طراحی و چاپ ست اداری ارائه هویتی است که به یک سازمان بخشیده می‌شود. طراحی خاص و منحصر به فرد که مناسب با فعالیت‌های شرکت بوده و رعایت هارمونی‌های رنگی در طرح‌های استفاده شده، می‌تواند نقش بسیار به سزایی در برندسازی سازمان شما انجام دهد. استفاده کردن از این ست‌ها همچنین اعتبار شما را نزد مشتریان افزایش داده و در معروف شدن برند و لوگوی سازمان شما تأثیرات ویژه‌ای را به جای می‌گذارد. مهم‌تر از همه اینکه استفاده از این ست‌ها اجازه هیچ گونه کپی‌برداری را از اسناد شرکت به سود جویان نخواهد داد. شما می‌توانید برای سپردن طراحی ست اداری شرکتتان از طراحان و مشاوران مجموعه … که دارای سابقه‌ای درخشان در این امر هستند، کمک بگیرید و از تناسب بصری و هماهنگی طرح‌های مجموعه ما نهایت لذت و استفاده را ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید