تلفن

02166561301 – 02166561280

نکاتی در مورد طراحی رزومه خوب

نکاتی در مورد طراحی رزومه خوب

باید ها و نباید های طراحی یک رزومه

یکی از مهم ترین بخش ها و ابزارهای بازاریابی فردی و سازمانی طراحی یک رزومه است که افراد و شرکت های باید از آن برای پشتیبانی پروژه و یا شغل جدید خود استفاده کنند.

 رزومه باید خلاصه ای از تجارب فردی و سازمانی ، باشد.که افراد در رده های مختلف شغلی و مخصوصا طراحان گرافیک یک رزومه با طراحی ابتکاری و جذاب بنویسد. رزومه برای برخی از طراحانی که به صورت مستقل کار می کنند به این دلیل مهم است که آنها در این رزومه پروژه هایی را که به طور قرار دادی انجام داده اند را معرفی می کنند. این کمک می کند تا کارفرماهای پیمانی بیشتر با شما، توانایی ها و تجربیاتتان آشنا شوند.

یک رزومه خوب یکی از فاکتورهای مهم و ضروری در بدست آوردن یک شغل و یا پروژه مناسب است. در این مطلب قصد داریم 10 نکته در مورد ارتقای یک رزومه حرفه ای را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

  1. رزومه باید کوتاه باشد

هدف از نوشتن رزومه نشان دادن جزییات مهارت ها، تجارب و شایستگی های فردی و سازمانی شما در یک نگاه است. اگر چیزی اضافه بر یک صفحه شد یعنی کارفرما احتمالا همه آن را نخواهد خواند. پرداختن مستقیما به موضوع اصلی یکی از عواملی است که باعث کوتاه شدن رزومه می شود. کاری کنید که مقداری از توضیحات را به زمان ملاقات خود با کارفرما اختصاص دهید و باعث ترغیب کارفرما برای ملاقات با شما باشد .

  1. رزومه باید ساده باشد

هنگامی که می خواهید یک رزومه بنویسید، این موضوع را به خاطر بسپارید که شما قبل از هر چیز یک طراح هستید پس زیادی روی این نکته تاکید نکنید. در حالی که اضافه کردن یک طرح گرافیکی به رزومه برای نشان دادن مهارت های تان کار بسیار خوبی است، اما آن را طوری پیچیده نکنید که پیدا کردن محتویات و اطلاعات ضروری مشکل شود. به عبارت دیگر آن را تا حد امکان ساده طراحی کنید. به این ترتیب شانس بیشتری برای انتقال پیام به مخاطب خواهید داشت.

  1. از برخی موارد صرف نظر کنید

برخی از رزومه ها شامل کل زندگی نامه و تاریخچه یک داوطلب است که این به نظر هرکس خیلی خنده دار است. مثلا اگر در حال حاضر به دنبال پست طراح هستید، نوشتن این که ده سال پیش به عنوان یک منشی در یک شرکت مشغول به کار بوده اید اهمیتی ندارد. بهتر است فقط روی فعالیت ها و تجارب مرتبط با شغلی که به دنبال آن هستید تمرکز کنید، چون این چیزی است که کارفرما به آن اهمیت می دهد. در هر حال، اگر هدف یک کارفرما قضاوت در مورد مهارت های شما به عنوان یک طراح باشد از جزییاتی مثل اینکه سال چندم دانشگاه هستید بپرهیزید.

  1. ارزیابی و بررسی کلی رزومه

مهم ترین و حیاتی ترین موضوع برای شما به عنوان یک طراح حرفه ای توجه به جزییات است. همه جزییات رزومه شما باید دقیقا سازماندهی و منظم شده و از نظر ظاهری آراسته و پسندیده باشد. اما، فونت ها، چیدمان و حاشیه های کلمات را دو بار با دقت کنترل کنید، این ها مهارت های اولیه هستند که باید به آمها دقت کنید .این قبیل جزییات به کارفرما نشان می دهد که کار برای شما کاملا جدی است. درست برداشتن اولین گام باعث می شود شما برای مصاحبه حضوری فراخوانده شوید. به یاد داشته باشید که روی میز یک کارفرما چندین رزومه دیگر به جز رزومه شما وجود دارد و هر رزومه ای به جز یک رزومه جامع و کامل به بایگانی او منتقل می شود.

 

  1. استفاده از دسته بندی مناسب

طراحان وب اغلب از دسته بندی استفاده می کنند. حتما می پرسید چرا این نکته در رزومه یک طراح اهمیت دارد؟ چشم هر مدیری در رزومه به دنبال تجارب طراحی وب شما می باشد. بدون وجود شبکه بندی روی رزومه، شما این ریسک را کرده اید که به مدیر بگویید که از مهارت ابتدایی ترین و مهم ترین اصل طراحی وب برخوردار نیستید. حتی اگر کارفرما رزومه شما را مطالعه کند باز هم پس زمینه ای از شما به عنوان یک طراحی خوب در ذهن او شکل نمی گیرد.

 

  1. آیا رزومه چاپ شده شما دوستانه است؟

اگر شما در حال طراحی وب هستید، گزینه های مختلفی مثل استفاده از بافت به عنوان پس زمینه و همچنین رنگ های متعدد را در اختیار دارید. بهتر است سعی نکنید هنگام نوشتن یک رزومه این موارد را بکار ببرید. معمولا یک کار یک رزومه با چاپ توسط یک دستگاه چاپگر به صورت سیاه و سفید به پایان می رسد. آیا هنگامی که رزومه خود را با یک دستگاه ساده چاپ می کنید قابل قبول تر به نظر نمی رسد؟ همه کارفرماها انتظار ندارند که رزومه خود را با کیفیت عکس ارائه کنید.

 

  1. قرار دادن لینک در رزومه های آنلاین

این مورد از موارد مهم است. بهتر است لینک هایی از بهترین کارهای طراحی خودرا فراهم کنید. هیچ چیزی بهتر از این نیست که صحبت های خود را در مورد مهارت های تان روی چند صفحه وب که خودتان طراحی کرده اید بنویسید. اگر URL ها خیلی طولانی به نظر می رسند، از anchor point ……. استفاده کنید تا یک رزومه آراسته و تمیز داشته باشید. اکثر کافرمایان به دنبال استخدام یک طراح وب هستند که حداقل یک یا دو لینک از طراحی های گذشته در رزومه آنها به عنوان منبع و مرجع سهل الوصول وجود داشته باشد.

 

  1. از بکاربردن تمپلیت یا الگو اجتناب کنید

الهام گرفتن از الگوهای رزومه بلامانع است. اما سعی کنید تا حد امکان آن را شخصا طراحی کنید، چون بی شک دوست ندارید رزومه خود را کنار رزومه شخص دیگری قرار دهید و ببینید کاملا با هم شبیه هستند. هیچ طراحی این موقعیت را نمی پسندد. موکدا توصیه می کنیم الگوهای اصلی بسازید و اگر از نمونه های دانلود شده استفاده می کنید، از آن به عنوان یک طرح الگو برای ایجاد تغییرات کمک بگیرید، هر چند این کار زمان قابل توجهی می طلبد اما شما هیچ وقت نمی دانید چه زمانی به یک کپی از این رزومه نیاز پیدا خواهید کرد.

 

 

  1. رزومه خود را به روز نگه دارید

اگر در حال حاضر یک شغل آسان و بی دردسر دارید، اجازه ندهید رزومه شما روی حافظه سیستم تان خاک بخورد. همین طور که قبلا هم گفتیم شما نمی دانید چه زمانی یک فرصت مناسب برای پیدا کردن یک شغل مناسب تر پیش خواهد آمد و ممکن است به دلیل نداشتن یک رزومه به روز و کامل و یا ارائه اطلاعات نامناسب آن را از دست بدهید. بنابراین سعی کنید هر چند ماه رزومه خود مخصوصا اطلاعات آنلاین خود را به روز کنید.

 

  1. شخصیت خود را بروز دهید

هر طراح ،شرکت ، تولید کننده و… ای  باید به آثار خود افتخار کند. شما یک کار تخصص دارید، پس چرا رزومه شما نباید یک رزومه ابتکاری و خلاقانه و مورد پسند باشد. برای مثال، اگر شما به سبک ژاپنی علاقه مندید و احساس خوبی نسبت به آن دارید، آن را با یک فونت و عناصر گرافیکی مناسب در رزومه خود به نمایش بگذارید و شخصیت خود را نشان دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید