پرش لینک ها

مراحل چاپ افست

همان‌طور که می‌دانید صنعت چاپ یکی از صنایع جامع به حساب می‌آید که در همه زمان‌ها و مکان‌ها متقاضی آن وجود دارد. حتی امروزه با توجه به تغییراتی که در زمینه‌های تکنولوژی و نوآوری در دنیا به وجود آمده است، نه تنها نیاز به صنعت چاپ کمتر نشده، بلکه درخواست برای انجام این کار روز به روز هم در حال بیشتر شدن است.

شاید خیلی از شما بدانید که این صنعت و تکنولوژی چاپ در کشور ما ایران نسبت به جهان رشد چندانی نداشته است و حتی با وجود دستگاه‌های جدید و مدرن، مهارت استفاده از آن‌ها هنوز به طور کامل وارد ایران نشده است. به همین جهت اکثر مراکزی که کار چاپ را انجام می‌دهند، از همان روش‌های قدیمی که با دستگاه‌های گذشته صورت می‌گرفته استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به توضیح و بررسی مراحل چاپ افست در ایران بپردازیم. پس اگر دوست دارید به عنوان فردی سفارش‌دهنده، بدانید که چه مراحلی برای آماده شدن و تحویل کارتان به شما طی می‌شود، این مقاله را از دست ندهید.

 به چه چاپی افست می‌گویند؟

به طور کلی افست یک حالت از سیستم چاپ است که امروزه در ایران به صورت وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. از چاپ افست برای چاپ انواع بروشور، کاتالوگ، پوستر و تمامی سفارشاتی که بر روی کاغذ با تیراژ بالا و با کیفیتی مطلوب مورد نیاز است، استفاده می‌شود.

به طور کلی مراحل چاپ افست برای یک سفارش به سه بخش مراحل اولیه کار، مراحل چاپ و اقدامات پس از چاپ تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی‌ها و توضیحات لازم در خصوص هر یک می‌پردازیم.

مراحل اولیه

مراحل اولیه برای شروع یک سفارش با چاپ افست به چندین زیر مرحله تقسیم می‌شود که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 • تهیه متریال لازم

بعد از این که سفارشی را می‌پذیرید، باید تمام نیازهای مربوط به کار چاپ افست را آماده کنید. این امر شامل تمامی منابع تصویری، متنی و نظرات و پیشنهاداتی است که شما دارید. دقت داشته باشید که تمامی این موارد باید قابل بررسی و مقایسه کردن باشند. به عنوان مثال اگر پیشنهاد دیگری هم برای شروع کار به جز پیشنهاد شما وجود دارد، آن پیشنهاد را نیز بررسی و با روال مورد نظر خودتان مقایسه کنید و بهترین نظر را انتخاب کنید. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین متریال‌هایی که برای کار چاپ افست باید در نظر بگیرید، کاغذ است. شما باید کاغذ را در همان ابتدای پروژه تهیه کنید. زیرا به جز بحث قیمت که هر زور در حال افزایش است، موجود بودن یا نبودن نوع کاغذ مورد نظرتان در بازار نیز امری غیرقابل پیش‌بینی است.

 • طراح و بخش طراحی

شما در این قسمت کار نیاز به یک طراح کار بلد و به طور کلی یک بخش طراحی دارید که بتوانند به طور همزمان کار طراحی و همچنین آماده‌سازی قسمت‌های آماده به چاپ را پیش ببرند. برای انتخاب افراد در این بخش باید نهایت دقت صورت گیرد، چرا که باید شخصی که در این بخش فعال است، کاملاً متخصص بوده و اطلاعات کاملی در خصوص مراحل طراحی برای چاپ افست را داشته باشد. در غیر این صورت پروژه به بن بست می‌خورد.

همان‌طور که در بالا گفتیم، فایل خروجی کار بعد از طراحی باید تمامی استانداردهای لازم برای چاپ افست را داشته باشد. این امر یعنی شما نباید فقط فایل آماده طراحی را ذخیره کنید و هیچ توجهی به نیازها و موارد مهم بعدی که برای چاپ لازم است نکنید. به عنوان مثال باید مواردی مانند نوع کاغذی که قرار است چاپ روی آن انجام شود، طرح از کدام سمت باید در چاپ خانه چاپ شود، فاصله صفحات از هم برای انجام نوع صحافی مورد نظر و موارد این چنینی را در نظر بگیرید و تمهیداتی برای آن‌ها در نظر گرفته باشید.

 • قالب‌سازی کار

اصولاً برای مواردی که سفارش مدلی مانند جعبه دارد و نیازمند برش‌های خاصی است، قالب‌های طراحی ساخته می‌شود. اصولاً طراحی قالب کار نیز همراه با طرح اصلی کار در همین واحد طراحی انجام می‌شود و نهایتاً فایل قالب را برای ساخت و آماده‌سازی‌های نهایی به قالب‌سازی می‌فرستند. به طور کلی به محصول قالب‌سازی تیغه گفته می‌شود که از صفحه‌های فلزی یا چوبی ساخته می‌شوند.

مراحل چاپ

به طور کلی مراحل چاپ افست به دو مرحله کلی لیتوگرافی و چاپخانه تقسیم می‌شوند که در اینجا به توضیح مفصل آن‌ها می‌پردازیم.

 • لیتوگرافی

در این مرحله از پروژه چاپ، فایل‌هایی که تهیه، طراحی و آماده شده‌اند از واحد طراحی دریافت می‌شوند و برای پرینت گرفته شدن به مرکز لیتوگرافی فرستاده می‌شوند. به طور کلی می‌توان مرکز لیتوگرافی را محل اتصال فایل طراحی شده و چاپ فیزیکی آن به روی کاغذ به حساب آورد.

به این ترتیب در لیتوگرافی تمامی فایل‌های طراحی آماده شده به صورت رنگ رنگ روی صفحات مخصوصی به نام پلیت یا زینک، پرینت گرفته می‌شوند. پس از آن چاپخانه هنگام انجام چاپ افست از هر یک از این صفحات برای چاپ هر رنگ مجزا استفاده می‌کند.

احتمالاً می‌دانید که تمامی امور کار چاپ افست توسط چهار رنگ، آبی، قرمز، زرد و مشکی صورت می‌گیرد. به این ترتیب با ترکیب کردن این رنگ‌ها می‌توانند اکثر رنگ‌های مورد نیاز در پروژه‌ها را بسازند. ولی بعضی از رنگ‌های خاص مانند طلایی به طور کاملاً مجزا باید تهیه و خریداری شوند. لازم به ذکر است به هر یک از این رنگ‌ها کانال می‌گویند. به این ترتیب مرکز لیتوگرافی به تعداد کانال‌های رنگی که در پروژه استفاده شده است، باید صفحه زینک آماده و به چاپخانه بفرستد.

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم این صفحات توسط فایل‌هایی که در واحد طراحی و بخش اولیه کار چاپ افست آماده شدند، حاصل می‌شوند. به همین جهت است که رعایت استانداردهای لازم برای درست کردن این فایل‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند.

 • چاپخانه

در این مرحله از چاپ افست نقش و طرح پلیت‌ها به روی غلتکی که روی لاستیک ماشین چاپ قرار دارد رفته و بعد از آن از روی غلتک به روی کاغذ منتقل می‌شود. در این بخش تمامی مواردی که از ابتدای کار پروژه چاپ افست انجام دادید، جمع‌بندی و نهایتاً اجرا می‌شوند. یادتان باشد انتخاب چاپخانه‌ای که قرار است زحمات و ایده‌های شما را به روی کاغذ بیاورد اهمیت بسیار بالایی دارد. تخصص، تکنولوژی، کیفیت، خوشنامی و بسیاری موارد مهم دیگر هستند که در اثبات یک چاپخانه برای ارائه کار به صورت حرفه‌ای دخیل هستند.

فعالیت‌های لازم پس از انجام چاپ

بعد از انجام چاپ افست یکسری فعالیت وجود دارد تا کار نهایی را به مشتری ارائه دهید. در اینجا به توضیح این موارد می‌پردازیم.

 • روکش یووی و سلفون

به طور کلی بعد از اینکه فرآیند چاپ افست انجام شد، با توجه به نوع سفارش به بخش‌های مختلفی برای آماده‌سازی مراحل پس از چاپ فرستاده می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین واحدها قسمت اجرای سلفون کشی یا یووی است که اکثراً دارای مراکزی مجزا هستند. با توجه به سفارشی که برای چاپ افست دریافت کرده‌اید، باید کار را به کارگاه مورد نظر بفرستید. به طور کلی انواع گوناگونی از روکش وجود دارند که معمولاً توسط کارفرما تعیین و مشخص می‌شوند. ولی کیفیت مواد مورد نیاز برای انجام سفارش کارفرما در همین واحد مشخص می‌شود.

 • ترتیب وتا

ترتیب و تا واحدی است که موارد مختلفی را بسته به نوع سفارش مانند فرم‌های مختلف تا زدن و ترتیب کردن انجام می‌دهد که با توجه به سفارش مجله، کتاب و صحافی آن‌ها متفاوت می‌باشد. در این بخش تکنولوژی ماشین‌های مخصوص ترتیب و تا زدن بسیار با اهمیت است، چرا که هر قدر انجام این کار دقیق‌تر انجام شود، در کیفیت نهایی کار بسیار تأثیرگذار است.

 • صحافی

در مرحله بعد کار نوبت به واحد مسئول صحافی می‌رسد. در این واحد صفحات و جلد به یکدیگر چسبانده و منگنه زده می‌شوند و تقریباً کار آماده می‌شود. در این بخش نیز کیفیت چسب و منگنه اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد، زیرا در صورت بی‌کیفیت بودن هر کدام از این موارد کار نهایی خیلی سریع از هم جدا می‌شود.

 • لترپرس و نیم تیغ

دستگاه لترپرس مخصوص انجام برش‌های خاص و غیر صاف است که توسط قالب‌های مخصوص کار انجام می‌گیرد. اگر قالب اولیه کار که تهیه کرده‌اید، هر گونه ایرادی هر چند کوچک نیز داشته باشد، محصول چاپ افست نهایی بر روی جعبه یا به عنوان مثال قوطی دارو، شکل و ظاهر درستی نداشته و قابل اجرا نمی‌باشد. به عنوان مثال اگر در قسمتی که کار چسب خورده است، قالب اولیه کوتاه باشد، کار نهایی استحکام لازم را نداشته و خیلی سریع از هم می‌پاشد.

 • لب چسبانی یا جعبه سازی

نظارت و کنترل بر واحد لب چسبانی را می‌توان پله آخر فرآیند چاپ افست در نظر گرفت. تا به حال به این فکر کرده‌اید که تمامی کار فرآیند چاپ افست را با دقت و ظرافت انجام داده باشید و به این مرحله برسانید، ولی متاسفانه واحد مربوطه با استفاده از چسب‌هایی نامناسب یا به کارگیری کارگرهایی بی‌دقت در این مجموعه، شیرازه نهایی کار را به هم بریزند و شما باید کار را دوباره از صفر شروع کنید. پس از اهمیت ویژه این بخش غافل نشوید.

 • بسته‌بندی و حمل و نقل

دقت داشته باشید که بسته‌بندی و حمل و نقل سفارش انجام شده در چاپ افست هزینه‌های نسبتاً زیادی دارند. بسیاری از مراکز چاپ هزینه‌های کمتری را دریافت می‌کنند، ولی در این مرحله موجب وارد شدن آسیب‌های زیادی به محصول نهایی شده‌اند. به این ترتیب فقط به جهت هزینه کمتری که دریافت کردند، ضرر مالی بسیار زیادی به صاحب پروژه وارد آورده‌اند.

کلام آخر

همان‌طور که با خواندن این مقاله متوجه شدید، انجام تمامی مراحل چاپ افست ظرافت و با تجربه‌ای خاصی را می‌طلبد که همین امر نشان‌دهنده این است که اگر می‌خواهید کیفیت کار دریافتی شما بالا باشد و هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید ارزش آن را داشته باشد، بهتر است به مراکز چاپ معتبر و باسابقه در خصوص انجام چاپ افست مراجعه کنید. مجموعه … آمادگی و امکانات لازم برای ارائه بهترین کارهای چاپی بر روی انواع محصولات شما را داشته و این نوید را به شما می‌دهد که کاری بی‌نقص، با کمترین هزینه چاپ را دریافت خواهید کرد.

پیام بگذارید