تلفن

02166561301 – 02166561280

قیمت چاپ جعبه را چگونه محاسبه کنیم؟

اگر تا به حال برای چاپ مقوا و کارتن‌های بسته بندی به چاپخانه‌ها مراجعه کرده باشید حتماً با خود پرسیده اید که قیمت چاپ جعبه چگونه محاسبه می‌شود؟

اگر هم سؤالی در مورد این مسئله از کارشناسان حوزه چاپ بپرسید، اصطلاحاتی مانند فرم بندی، دور ماشین چاپ و … را به کار خواهند گرفت که ذهن شما را بیشتر درگیر کرده و در نهایت نیز از نحوه قیمت گذاری چاپ جعبه‌ها و کارتن‌ها سردر نخواهید آورد.

بر همین اساس در این مقاله به بررسی نحوه قیمت گذاری چاپ این محصولات و عوامل مؤثر در تعیین قیمت‌ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید و از چگونگی تعیین قیمت چاپ انواع مقوا و کارتن، آگاه شوید.

عوامل مؤثر در قیمت چاپ جعبه

امروزه به منظور جلب توجه مشتریان، افزایش کیفیت محصولات تولید شده و در نهایت، افزایش فروش محصولات، طرح‌ها و اشکال مختلفی با رنگ‌های جذاب بر روی جعبه‌های بسته بندی چاپ می‌شود. از این رو بسیاری از کسب و کارها درصدد هستند تا با یافتن مرکزی که بتواند طرح‌های باکیفیت بر روی جعبه‌ها چاپ کند و در عین حال، قیمت مناسبی دریافت نماید، میزان فروش و سود خود را افزایش دهند. بر همین اساس به دنبال این مسئله هستند تا با نحوه تعیین قیمت چاپ جعبه آشنا شوند.

توجه داشته باشید که قیمت چاپ بر روی این محصولات بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می‌شود. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابعاد جعبه‌های چاپی

از اولین و مهمترین فاکتوری که در تعیین قیمت چاپ جعبه تأثیر دارد می‌توان به ابعاد کارتن و جعبه بسته بندی اشاره کرد. به این صورت که هر چه ابعاد جعبه بزرگتر باشد، مساحت فضای مورد نیاز برای چیدمان و چاپ نیز افزایش پیدا خواهد کرد. این امر به خودی خود باعث افزایش هزینه‌های چاپ می‌شود.

البته نباید از این موضوع نیز غافل شد که با افزایش مساحت کار، دور چاپ ماشین نیز افزایش پیدا می‌کند. افزایش دور ماشین سبب می‌گردد تا هزینه های آماده سازی به ازای هر محصول به صورت چشمگیری کاهش پیدا کند.

با توجه به این گفته‌ها توصیه می‌شود تا کسب و کارها متناسب با ابعاد محصولات و استراتژی‌هایی که در پیش گرفته‌اند، ابعاد مناسبی برای جعبه‌های بسته بندی خود تعیین کنند. به این ترتیب در هزینه‌های کلی کسب و کارها صرفه جویی می‌شود.

تیراژ چاپ

یکی دیگر عوامل مؤثر در تعیین قیمت چاپ جعبه‌های مختلف، تیراژ چاپ است. کسب و کارهای مختلف با توجه به میزان تقاضا و فروش خود، جعبه‌هایی با تعداد مختلف برای چاپ تهیه می‌کنند. از این رو تیراژ چاپ برای انواع کسب و کارها، متغیر است.

اما در مورد تأثیر این مورد بر قیمت چاپ جعبه باید چنین گفت که هر چه تیراژ چاپ این محصولات بالا باشد، هزینه‌های کلی کسب و کارها افزایش پیدا خواهد کرد. البته این در مورد هزینه‌های کلی صدق می‌کند، زیرا به دلیل زیاد بودن حجم چاپ، قیمت چاپ برای هر محصول، کاهش پیدا خواهد کرد. از این رو توصیه می شود اگر کسب و کار شما به گونه‌ای است که نیاز به جعبه‌های زیادی در طول سال دارید، آنها را به صورت یک جا به چاپخانه سفارش دهید. در این حالت می‌توانید هزینه های چاپ را به ازای هر محصول به صورت چشمگیری کاهش دهید.

نوع چاپ

یکی از مهمترین عوامل در قیمت گذاری هزینه چاپ بر روی جعبه‌ها، نوع و روش مورد استفاده برای چاپ تصاویر و طرح‌ها بر روی این جعبه‌ها می‌باشد. به همین منظور باید در تخمین هزینه چاپ روی این محصولات، به نوع چاپ آنها نیز دقت شود.

معمولاً یکی از روش‌های چاپ افست، چاپ فلسکو و چاپ سیلک برای چاپ بر روی جعبه انتخاب می‌شوند. هر کدام از این روش‌ها دارای یک سری ویژگی‌های منحصر به فرد هستند. از این رو هزینه اجرای آنها با هم فرق خواهد داشت.

برای درک بهتر این موضوع، در ادامه به بررسی هر کدام از این روش‌های چاپ و هزینه آنها پرداخته می‌شود.

هزینه چاپ افست بر روی جعبه

در صورتی که از روش افست برای چاپ استفاده شده باشد باید برای تعیین قیمت چاپ جعبه، عواملی چون کیفیت چاپ و متریال مورد استفاده برای اجرای این روش، مد نظر قرار گیرند.

چاپ افست معمولاً به صورت مستقیم بر روی مقوا قابل اجرا است. از این رو نمی‌توان آن را به صورت مستقیم بر روی کارتن اجرا کرد. در ضمن در این روش برای شکل گیری طرح مورد نظر و ایجاد رنگ‌ها در تصاویر از وسایلی به نام زینک استفاده می‌گردد. این امر باعث شده تا هزینه‌های چاپ تا حدودی افزایش پیدا کند. البته لازم به ذکر است که تهیه زینک تنها در اولین نوبت چاپ ضروری است و در دفعات بعد از همین زینک برای چاپ استفاده می‌گردد.

در ضمن باید خاطر نشان کنیم که با وجود قیمت نسبتاً بالای این روش از چاپ؛ اما طرح و انواع رنگ‌های اجرای شده با این روش دارای کیفیت بالایی بوده و ارزش مادی جعبه را افزایش می‌دهند.

هزینه چاپ فلسکو بر روی جعبه

یکی دیگر از روش‌های چاپ مورد استفاده برای اجرای طرح بر روی جعبه‌ها مختلف، چاپ به روش فلسکو است. در این روش تنها می‌توان دو رنگ را اجرا کرد. در ضمن امکان اجرای طرح‌ها در این روش بر روی کارتن‌های سفید و قهوه‌ای وجود دارد؛ بنابراین محدودیتی در استفاده از این روش وجود ندارد.

قیمت چاپ جعبه با استفاده از روش فلسکو در مقایسه با هزینه‌های چاپ افست، بسیار پایین‌تر است؛ اما نباید از این نکته غافل شد که طرح‌های ایجاد شده با این روش، کیفیت چاپ افست را ندارند. از این رو جعبه‌های چاپ شده با روش فلسکو با قیمت پایین‌تری به فروش خواهند رسید.

هزینه چاپ سیلک بر روی جعبه

در صورتی که طرح مد نظر دارای یک رنگ است می‌توان از روش چاپ سیلک استفاده کرد. برای اجرای این روش می‌توان طرح و تصویر مورد نظر را به صورت مستقیم بر روی کارتن و جعبه‌ها اجرا نمود. کیفیت تصاویر و رنگ‌های چاپ شده با این روش بر روی جعبه‌ها در سطح بالایی قرار دارند. از این رو شرکت‌ها و مراکز تجاری معمولاً با استفاده از این روش اقدام به چاپ انواع طرح و لوگو بر روی جعبه‌ها می‌کنند. قیمت کار نیز در مقایسه با کیفیت چاپ، مناسب بوده و استفاده از این روش می‌تواند برای کاربران دارای صرفه اقتصادی باشد.

نوع مقوا و کارتن

معمولاً در صنعت بسته بندی و تولید انواع جعبه‌ها از کارتن‌های مختلف استفاده می‌شود. این کارتن‌ها شامل دو لایه، سه لایه، پنج و هفت لایه هستند. از میان این محصولات، از کارتن‌های 5 و 3 لایه برای تولید کارتن‌هایی با کیفیت مرغوب استفاده می‌شود. البته نوع کارتن مورد استفاده به ضخامت جعبه‌های مورد نظر و کارایی آنها نیز بستگی دارد؛ اما آنچه سبب می‌شود تا نوع کارتن‌ها بر قیمت چاپ جعبه تأثیر بگذارند، نحوه چاپ بر روی انواع این محصولات است.

چاپ بر روی هر کدام از این کارتن‌ها به پروسه‌های مختلفی نیاز داشته و مدت زمان متغیری می‌خواهد. از این رو با توجه به این مسئله، هزینه چاپ بر روی انواع جعبه‌ها با توجه به نوع کارتن مورد استفاده برای تولید آنها، متغیر خواهد بود.

تعداد و نوع رنگ های به کار رفته در چاپ

به دلیل این که برای اجرای طرح‌ها و رنگ‌های مختلف بر روی جعبه‌ها نیاز به اجرای مراحل مختلف و متریال متعدد است، تعداد و نوع رنگ ها بر قیمت نهایی چاپ جعبه‌ها تأثیر خواهند گذاشت. به این صورت که اگر طرح مورد نظر به صورت تک رنگ است، هزینه‌ها به صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند؛ اما در مورد طرح‌های پیچیده و با رنگ‌های متنوع، اوضاع فرق خواهد داشت. در این حالت، هزینه چاپ بالا می‌رود؛ اما به این امر نیز دقت کنید که تنوع رنگ باعث افزایش کیفیت و زیبایی طرح چاپ شده خواهد شد.

نوع روکش چاپ

در تولید جعبه‌های بسته بندی از انواع روکش‌ها بر روی چاپ استفاده می‌شود. در چاپخانه‌ها به منظور افزایش کیفیت کار، افزایش مقاومت در برابر خط و خش و دیگر عوامل محیطی و همچنین به منظور افزایش زیبایی کار از انواع روکش‌ها بر روی چاپ استفاده خواهد شد. همین موضوع نیز بر قیمت چاپ جعبه تأثیر می‌گذارد.

از انواع روکش‌های مورد استفاده بر روی طرح‌های چاپ شده بر روی جعبه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پوشش ورنی واترییس
  • روکش یو وی ماتریکس
  • پوشش‌های یو وی
  • روکش سلفون
  • روکش‌های هایبرید

هر کدام از این روکش‌ها دارای مشخصات منحصر به فردی بوده و از قیمت متفاوتی برخوردار هستند.

کلام آخر

چاپ جعبه از خدمات تخصصی ارائه شده در چاپخانه‌های معتبر و به روز است. این مراکز با استفاده از دستگاه‌های چاپ و بهره‌گیری از روش‌های مناسب، سعی در چاپ باکیفیت تصاویر و طرح‌ها بر روی این محصولات دارند.

کانون تبلیغات نقش باران به عنوان یکی از معتبرترین مراکز طراحی و چاپ جعبه، به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارد. با استفاده از خدمات این مجموعه می‌توان بهترین طرح‌ها را بر روی جعبه‌های بسته بندی اجرا نموده و جلوه بصری فوق‌العاده زیبایی در این محصولات به وجود آورد. در صورت نیاز به دریافت مشاوره، کارشناسان این مرکز آماده راهنمایی شما عزیزان هستند. لازم به ذکر است که با استفاده از خدمات این کانون تبلیغاتی می‌توانید قیمت چاپ جعبه را به حداقل رسانده و از بالا بودن سطح کیفیت محصولات لذت ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید