پرش لینک ها

بهترین نوع چاپ در بسته بندی

انواع چاپ در بسته بندی برای تولید جعبه‌های مقوایی، فلزی و یا بسته‌بندی‌هایی با جنس‌های مختلف به کار می‌روند. از این رو لازم است تا فعالان این حوزه با روش‌های مختلف چاپ که برای تولید این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند و ویژگی‌های هر کدام از آنها آشنا شوند. بر همین اساس در این مقاله به معرفی این روش‌ها و بررسی تک تک آنها پرداخته شده است. با مطالعه این مقاله می‌توانید اطلاعاتی جامع در مورد این روش‌ها به دست آورده و تمام ابهامات موجود در این حوزه را برطرف نمایید.

نکات مهم چاپ بر روی بسته بندی

محصولات مختلف بنا به ویژگی‌هایی که دارند باید در بسته‌بندی‌های مختلفی نگهداری شوند. این بسته‌بندی‌ها ممکن است از جنس کارتن، مقوا، پلاستیک و یا فلز باشند. همین امر نیز سبب می‌شود تا نتوان از یک روش برای چاپ طرح، شکل، لوگو و نوشته‌های مختلف بر روی بسته‌بندی‌ها استفاده کرد.

به جز تفاوت در روش‌ها، انجام چاپ بر روی هر کدام از بسته‌بندی‌ها باید با توجه به یک سری نکات انجام شود تا نتیجه کار با آنچه در ذهن صاحبان کسب و کارها وجود دارد همخوانی داشته باشد.

از جمله نکات مهم چاپ بر روی بسته بندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

به نوع محصولات بسته بندی توجه کنید

با توجه به نوع محصولات، انواع چاپ در بسته بندی با هم فرق خواهد داشت. به عنوان مثال برای بسته بندی محصولات آرایشی از بسته‌بندی‌های مقوایی استفاده می‌شود. این در حالی است که نگهداری مواد غذایی نیاز به تهیه قوطی‌های فلزی دارد. از این رو نحوه چاپ بر روی بسته‌بندی‌ها با توجه به نوع محصولات با هم فرق خواهد داشت.

طراحی خلاقانه داشته باشید

توجه داشته باشید که برخورداری از طرح‌های خلاقانه برای چاپ بر روی بسته بندی می‌تواند باعث جلب مشتریان به سمت این محصولات شود. استفاده از رنگ و طرح‌های مبتکرانه و جذاب باعث می‌شود تا بسته بندی محصولات مورد نظر، افراد را به سمت خود جلب کند. توجه داشته باشید که این طرح‌ها باید با نوع محصولات نیز مطابقت کند.

استفاده از روش‌های مدرن

یکی از مواردی که کارشناسان حوزه طراحی و چاپ توصیه می‌کنند افراد به هنگام طراحی و چاپ بر روی بسته‌بندی‌ها به آن توجه کنند، استفاده از روش‌های مدرن است. به عنوان مثال می‌توانید از روش‌های حافظ محیط زیست استفاده کنید و یا بسته‌بندی‌هایی پایدار ارائه کنید.

توجه به طیف مختلف مشتریان

بسته بندی محصولات یکی از اولین مواردی است که باعث ارتباط گرفتن مشتریان می‌شود. از این رو باید به نوع بسته‌بندی‌ها و علایق و خواسته‌های مشتریان دقت کنید. به این ترتیب می‌توانید از میان انواع چاپ در بسته بندی، بهترین نوع آن را انتخاب نمایید.

انواع چاپ بر روی بسته بندی کدامند؟

حال که با نکات انجام چاپ بر روی بسته‌بندی‌ها آشنا شدید لازم است تا با انواع آنها نیز آشنا گردید. به این ترتیب می‌توانید متناسب با نوع محصولات، بهترین نوع چاپ را انتخاب نمایید. این امر به افزایش فروش و سوددهی بالای کسب و کار نیز کمک خواهد کرد.

انواع روش‌های چاپ در بسته بندی به شرح زیر هستند:

چاپ افست

چاپ افست یکی از بهترین روش‌هایی است که برای چاپ بر روی بسته‌بندی‌ها استفاده می‌شود. بر خلاف نظر عموم که تصور می‌کنند از این روش تنها برای چاپ بر روی بسته‌بندی‌های مقوایی و کاغذی استفاده می‌شود، این در حالی است که این روش چاپ، قابلیت چاپ بر روی بسته بندی فلزی را نیز دارد.

با استفاده از این روش می‌توان شاهد چاپ انواع طرح، نوشته و لوگو با کیفیت بالا بر روی بسته‌بندی‌هایی با جنس‌های مختلف بود.

چاپ فلکسو

یکی دیگر از انواع چاپ در بسته بندی، چاپ فلکسو است. در این نوع چاپ، کلیشه‌ای از جنس لاستیک با جنس سطح مورد نظر در تماس بوده و باعث ایجاد طرحی برجسته بر روی بسته بندی می‌شود. این نوع چاپ دارای سرعت بالایی است و با استفاده از آن می‌توان حجم بالایی از چاپ را در مدت زمان کم انجام داد.

از این روش برای چاپ بر روی بسته‌بندی‌هایی از جنس نایلون و متالایزر استفاده می‌گردد؛ بنابراین در صورتی که نیاز به چاپ در تیراژ بالا و کیفیت زیاد باشد از این روش چاپ استفاده خواهد شد.

چاپ تامپو

چاپ تامپو نیز از دیگر روش‌هایی است که برای اجرای انواع طرح و شکل بر روی بسته‌بندی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش چاپ قابلیت اجرا بر روی انواع بسته‌بندی‌ها را دارد. به این صورت که می‌توان آن را بر روی بسته‌بندی‌هایی با جنس‌های مختلف، اجرا نمود. در ضمن به دلیل این که در این روش از کلیشه گرد استفاده می‌شود می‌توان آن را بر روی بسته‌بندی‌هایی با اشکال هندسی مختلف مورد استفاده قرار داد. به این ترتیب می‌توانید چاپ فلسکو را بر روی بسته‌بندی‌های گرد، چهارگوش، محدب، منحنی و کره، اجرا نمود.

کلیشه مورد استفاده در این روش دارای جنس سیلیکونی است. به دلیل نوع واسط چاپ در این روش و همچنین نحوه اجرای آن، این روش را شبیه به تهیه مهر لاستیکی می‌دانند. تنها تفاوت آنها در این است که در تهیه مهر، حروف به صورت برجسته هستند؛ اما در چاپ فلسکو چنین نیست.

چاپ سیلک اسکرین

اگر اطلاعاتی در زمینه انواع چاپ در بسته بندی داشته باشید حتماً می‌دانید که چاپ سیلک اسکرین از جمله روش‌های پرکاربرد در این حوزه است. این روش قابلیت پوشش انواع جنس‌ها و متریال را داشته و به راحتی می‌توان چاپ بر روی انواع متریال را با استفاده از این روش انجام داد. دلیل این امر نیز امکان استفاده از مرکب‌های مختلف در این روش است.

در عصر حاضر می‌توان این چاپ را هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی انجام داد. از این رو امکان چاپ تیراژهای مختلف در این روش وجود دارد. با توجه به این گفته می‌توان دریافت که در اغلب موارد می‌توان از این روش برای چاپ در بسته‌بندی‌ها استفاده کرد؛ اما در برخی موارد بنا به صلاحدید چاپخانه‌ها و یا صاحبان کسب و کارها، استفاده از آن، روشی مناسب به شمار نمی‌رود.

چاپ لترپرس

چاپ لترپرس از قدیمی‌ترین روش‌های چاپ به شمار می‌رود که امروزه استفاده از آن چندان رایج نیست. این چاپ با استفاده از ماشین‌های ملخی انجام می‌شود. می‌توان از آن برای چاپ بسته‌بندی‌ها در تیراژ کم استفاده کرد. برای این چاپ از ماشین‌های ملخی، کلیشه‌های فلزی، حروف سربی و قالب‌های برش استفاده می‌شود.

چاپ هلیوگراور

سیستم چاپ هلیوگراور یا هلیوگرام از انواع چاپ در بسته بندی است که در سال‌های اخیر مورد توجه کاربران قرار گرفته است. این روش به دلیل کیفیت بسیار بالایی که دارد با چاپ افست رقابت می‌کند. به منظور اجرای این روش چاپ باید مراحل مختلفی طی شود. طی کردن این مراحل با صرف هزینه‌های بالایی همراه است؛ اما این که می‌توان این روش چاپ را بر روی BOOP و متریالی مانند آن اجرا کرد و همچنین کیفیت کار بالا است، توجیه مناسبی برای این قیمت بالا می‌باشد. در ضمن به دلیل این که این متریال در اکثر کارخانه‌ها و تولیدی‌ها به عنوان متریال اصلی برای تولید انواع بسته‌بندی‌ها به کار می‌رود، با استفاده از این روش امکان چاپ آنها در تیراژ بالا وجود خواهد داشت.

چاپ پارچه

چاپ پارچه در واقع نوعی از چاپ سیلک است. تنها تفاوتی که میان این دو روش چاپ می‌توان قائل شد، استفاده از رنگ‌هایی با پایه آبی در روش چاپ پارچه می‌باشد. این رنگ‌ها در آب حلال هستند. همین امر نیز باعث می‌شود تا برخی تصور کنند با تماس آب با این چاپ‌ها، رنگ آنها خواهد رفت. این در حالی است که بعد از نشستن رنگ بر روی پارچه مد نظر، رنگ‌ها ثابت شده و به هیچ عنوان از بین نمی‌روند.

این روش چاپ نیز قابل اجرا به روش دستی و ماشینی می‌باشد.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که در این مقاله به آنها اشاره شد، آشنایی با انواع چاپ بر روی بسته بندی و نحوه اجرای این روش‌ها می‌تواند به فعالان این حوزه کمک کند تا بهترین روش را انتخاب نمایند. البته به جز آشنایی با این موارد باید از افراد و شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند نیز کمک گرفت. فعالان این صنعت به صورت کامل با چم و خم این کار آشنا هستند و بهترین روش‌ها را متناسب با نوع بسته‌بندی‌ها، اجرا می‌کنند.

یکی از مراکز فعال در این زمینه، کانون تبلیغات نقش باران است. این مرکز دارای کادری مجرب و متعهد بوده و ایده‌های نابی را برای اجرای انواع چاپ در بسته بندی ارائه می‌دهد. با استفاده از خدمات این مجموعه می‌توانید با مشاوران در تماس بوده و بهترین راهنمایی‌ها را از آنها دریافت کنید. تجربه این مرکز در زمینه طراحی سایت، طراحی گرافیک، چاپ تقویم، سر رسید، ساخت انواع تیزر و … باعث شده تا مشتریان این مجموعه از خدمات آن رضایت کامل داشته باشند. لازم به ذکر است هزینه‌ها در این مجموعه به صورت کاملاً منصفانه تعیین می‌شود؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از خدمات این کانون، چاپ بر روی بسته بندی را با هزینه مقرون به صرفه‌ای انجام دهید.

پیام بگذارید